Bogate izkušnje na visokotehnoloških mednarodnih projektih in sodelovanje z globalnimi partnerji
Robotinina tehnologija
Robotina je s svojo razvojno-razsikovalno dejavnostjo dosegla pomembne mejnike v izgradnji visokotehnoloških rešitev ter dognanj, ki tlakujejo pot trajnostnemu razvoju tako na področju energetike, kakor na področju pametnih mest in industrije 4.0.
Bogat nabor nacionalnih in mednarodnih razvojno-raziskovalnih projektov je botroval k prejemu številnih priznanj projektnih konzorcijev za tehnološko in poslovno inovativnost, ter omogočil izgradnjo in lansiranje mnogih neodvisnih produktov in storitev.
Osnovni namen projekta Dom24h je razvoj in demonstracija novega koncepta bivanja in dela v domu, ki ga uporabljamo 24 ur na dan, razvoj in demonstracija podsistemov in produktov za pametne stavbe prihodnosti, in razvoj ustreznega poslovnega modela za trženje tega koncepta na trgu.
V okviru segmenta NAPREDNO UPRAVLJANJE Z ENERGIJO Robotina skrbi za razvoj in demonstracijo HEMS-a (Home Energy Management System), upravljanja z energijskim tokom in integracijo vseh naprav ter shranjevalnika električne energije. Pri tem je uporabljena najnovejša IoT tehnologija, v oblaku je zgrajen digitalni dvojček objekta, nato pa se z uporabo naprednih pravil in strojnega učenja napoveduje potrebe in jih optimalno - skladno s cilji uporabnika - zadovolji.
V projektu NEDO sta HEMS (Home Energy Management System) in platforma xEMS osnova za modeliranje povpraševanja in ponudbe električne energije za stavbe oziroma domove, ki so vključene v sistem. 30 HEMS rešitev, ki so nameščene v posameznih domovih, tako v stanovanjih kot v hišah, nadzoruje lokalne porabnike in prek platforme xEMS ponuja združeno prilagodljivost sistemu za lokalno upravljanje z energijo - Area Energy Management. Ko je prilagodljivost sprejeta, xEMS razčleni zahtevo na posamezne inštalirane HEMS rešitve in ti izvedejo zahtevane spremembe v porabi/proizvodnji.
xEMS je najnaprednejša in najsodobnejša popolnoma integrirana vertikalna rešitev za napredno modeliranje povpraševanja in ponudbe prilagodljivosti ter za napovedovanje uporabljala umetno inteligenco. HEMS vključuje napreden nadzor in optimizacijo polnjenja električnih avtomobilov in solarnih sistemov, ki zagotavljajo optimizirano učinkovitost in zagotavljajo najnižje stroške energije za končne uporabnike ter zagotavljajo glavno orodje za digitalno preobrazbo električnih omrežij in podjetij ponudnikov energije.
Mednarodni konzorcij ponudnikov rešitev, raziskovalnih ustanov in energetskih podjetij je začel sodelovati v GoFlex, 3-letnem projektu H2020.
Integracija več tehnologij in rešitev v platformo pametnih omrežij bo prikazana na treh predstavitvenih mestih v Nemčiji, na Cipru in v Švici. Vključenih bo več kot 400 potrošnikov iz stanovanjskih zgradb, industrije in transporta. Robotina ponuja svoj sistem za upravljanje z energijo doma, ki temelji na tehnologiji Cybrotech.
Poslanstvo GoFlexa je "inovirati, integrirati in predstaviti tehnologije pametnih omrežij, kar omogoča stroškovno učinkovito uporabo distribucijskih omrežij".
xEMS podpira aktivno uporabo porazdeljenih virov obremenitev za zagotavljanje storitev upravljavcem omrežij, uravnoteženje povpraševanja in ponudbe električne energije ter optimizacijo porabe in proizvodnje energije na lokalni ravni sistemov za trgovanje z električno energijo in distribucijo.
Projekt je uspešen primer sodelovanja med japonskimi (Hitachi) in slovenskimi (Robotina) partnerji, ki so razvili, dobavili in optimizirali projekt pametnega mesta/skupnosti v Speyerju, Nemčija. Rešitev optimizira shranjevanje in pretok energije ter zmanjšuje stroške energije v stalni interakciji s pametnim elektro omrežjem. Obsežna uporaba Cybro krmilnikov, Cloud programske opreme in strojnega učenja, daje odlične rezultate. Udeleženci v projektu so uspešno testirali in optimizirali nove in kompleksne sisteme. Koristi uporabnikov so optimalni stroški porabe in udobje energije. Mednarodno sodelovanje nadaljujemo z razvojem poslovnega modela in nadgradnjo inteligence.
Projekt INSIEME (ISE-EMH)
Področje: Hišna avtomatizacija, Kvaliteta bivanja
Rešitev/Produkt: HiQ Home, Ambient assisted living
Cilj projekta ISE-EMH (English: Italian-Slovenian Ecosystem for Electronic and Mobile Health) je razširiti in izboljšati projekt elektronskega in mobilnega zdravja. Robotina ima v projektu vlogo izgradnje sistema za zajem podatkov naprav, ki podajo informacije o vedenjskih vzorcih uporabnika. Pridobljeni vedenjski vzorci in zgrajeni algoritmi pa bodo služili za odkrivanje anomalij v obnašanju, kar bo omogočilo zgodnje odkrivanje bolezni starostnikov oziroma anomalije v obnašanju in potrebo po pomoči.
Projekt SOPOS
Področje: Avtomatizacija pristopa, naročanja in upravljanje z zasedenostjo
Rešitev / Produkt: SOPOS
Konzorcij podjetij Robotina d.o.o., SRC Infonet d.o.o. in Abelium d.o.o. je skozi projekt SOPOS razvil napreden sistem za omejevanje prenosa okužb v stavbah. Gre za razvoj najučinkovitejše in najcenejše avtomatizacije in digitalizacije celotnega postopka, ki bolnišnicam in drugim ustanovam omogoča najboljše ne-medicinsko preprečevanje okužb.
Poglaviten del rešitve SOPOS je rešitev SGATE, ki je prejela srebrno nagrado za inovativnost na nacionalnem nivoju 2020. SGATE, obstoječa rešitev Robotine, kot nosilca konzorcija, z digitalnimi ključi in senzorji poskrbi za avtomatizacijo vseh postopkov pristopa in zadrževanja v stavbi, zajem vseh podatkov iz raznovrstnih senzorjev ter prenos podatkov v oblak 4S platforme. Podatki so v realnem času na razpolago SRC Infonet informacijskim sistemom, ki poskrbijo za digitalizacijo postopkov, sprejema in naročanja pacientov ter obiskovalcev. Konzorcijski partner Abelium pa vezano na pridobljene podatke zgradi napredne optimizacijske algoritme za določanje optimalne, varne poti posameznega pacienta ali obiskovalca, od vstopa v objekt, do izbranih prostorov v stavbi.
Projekt CityVoice
Robotina d.o.o. je skupaj v partnerstvu s podjetji Alpineon d.o.o. in Amebis d.o.o. pridobila sofinanciranje RRI projekta oz. operacije CityVOICE – govorne tehnologije z naprednimi jezikovnimi viri. Projekt je sofinanciran v višini do 386.509,10 EUR.
V okviru projekta CityVOICE skupaj s partnerji razvijamo izpopolnjeni sintetizator slovenskega govora do stopnje, da bo potrjen v končni obliki in primeren za uporabo v realnem okolju. Gre za visokotehnološki izdelek, ki predstavlja pomembno horizontalno tehnologijo z visoko dodano vrednostjo, in je uporaben bodisi kot gradnik rešitev v vertikalah prednostnega področja uporabe S4 Pametna mesta in skupnosti, ter na številnih drugih prednostnih področjih S4: Pametni dom, Mobilnost, Tovarne prihodnosti, bodisi kot samostojen izdelek na trgu.
Projekt EE - HIGHRISE
ENERGY EFFICIENT DEMO MULTIRESIDENTIAL HIGH RISE BUILDING
Področje: Stavbna avtomatizacija, BMS-building management system
Rešitev / Produkt: BMS, HEMS
Splošni cilj projekta je bil prikazati in potrditi nove tehnologije, koncepte in sisteme za trajnostno, nizkoenergijsko gradnjo, da bi preizkusili in ocenili tehnološko in ekonomsko izvedljivost inovativnih energetskih rešitev v večstanovanjski stavbi Eko Srebrna Hiša.
Implementacija Robotina BMS sistema za upravljanje stavb, implementacija sistema za nadzor vseh sistemov in naprav stavbe, ter implementacija stavbne avtomatizacije, ki je zajemala tako avtomatizacijo posameznaga stanovanja kakor tudi avtomatizacijo skupnih prostorov.
Projekt SUMO
Področje: Pametna omrežja
Rešitev / Produkt: MAS - Merilne postaje za daljnovode
Izgradnja novih prenosnih zmogljivih transofrmatorjev je zahteven in dolgotrajen postopek predvsem zaradi težav z umeščanjem v prostor. Z doseganjem boljšega izkoristka že obstoječih prenosnih transformatorjev, se lahko investicijam v novogradnje izognemo ali jih zamaknemo v prihodnost.
Obremenljivost prenosnih zmogljivih naprav elektroenergetskega sistema ni vedno enaka, pač pa se s časom spreminja in je odvisna od atmosferskih pogojev. V sklopu projekta SUMO se je razvilo orodje za ocenjevanje obremenitosti daljnovodov in transformatorjev s pomočjo podatkov vremenskih modelov in izmerjenih atmosferskih spremenljivk.
V projektu SUMO je Robotina razvila MAS merilne postaje, ki so profesionalne merilne naprave namenjene za merjenje parametrov in atmosferskih spremenljivk na daljnovodih.
Njihov primarni namen je merjenje parametrov, ki v povezavi z dinamičnim modelom ocenjevanja omogočajo določanje in predikcijo prenosnih zmogljivosti daljnovodov in njihovih mej obratovanja.
Ključne lastnosti rešitve:
Sistem je izveden na nizkoporabni Linux platformi, ki omogoča popolno energetsko neodvisnost
Energetska neodvisnost z napajanjem iz sončnih celic
Modularna zasnova omogoča enotavno vzdrževanje in nadgradnjo
Robustna zasnova in izvedba omogoča neprekinjeno delovanje v ekstremnih vremenskih pogojih
Porazdeljen sistem zajemanja podatkov preko različnih komunikacijskih kanalov
Plug & play izvedba
Vizualizacija izmerjenih trenutnih, intervalnih in meta podatkov